Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. 


ÇİN TURU 20 - 29 HAZIRAN 2020Çin X Large Paket (Opsiyonel)Çin Large Paket (Opsiyonel)

Buluşma : 19 Haziran 2020 Cuma Saat : 22:20 

1.Gün: ISTANBUL - PEKİN //  20 Haziran 2020 Cumartesi

19 Haziran 2020 Cuma saat 22:20’de İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup siz değerli misafirlerimiz ile buluşmamızın ardından, Türk Hava yollarına ait TK 20 sefer sayılı saat 01:20 Pekin uçuşumuz için check inve bagaj işlemlerimizi tamamlıyoruz. Saat 01:20 de hareketimiz sonrası, Yaklaşık 9 saat 30 dakika sürecek yolculuğun ardından yerel saat ile 15.25’te Pekin’e varıyoruz. Varışımızın ardından Akşam yemeği için yerel restorana transfer. Yemek sonrası otelimize transfer oluyoruz. Konaklama Pekin otelimizde.


2.Gün: PEKİN // 21 Haziran 2020 Pazar

Kahvaltının ardından Pekin şehir turuna başlıyoruz. Mao Zedong’un Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilan ettiği, 1989 yılında tüm dünyayı sarsan protestolarla hafızalara kazınan Tiananmen Meydanı; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 980 ayrı binadan oluşan devasa ve büyüleyici Forbidden City yani “Yasak Şehir”i geziyoruz. Tur bitimi serbest zaman.  Dileyen misafirlerimiz ile Ekstra Akşam yemekli Muhteşem Çin Turu (Cennet Tapınağı+ Hutong turu + Pekin Ördekli Akşam yemeği) düzenlenecektir. Cennet tapınağı: 15. yy’da geleneksel Çin mimarisine göre dairesel olarak tamamen ahşaptan yapılan ve yapımında hiç çivi kullanılmadığı söylenen tapınak 3 kattan oluşmaktadır ve her katı bir imgeyi simgelemektedir.  Hutong turumuzda geleneksel Çin Mahallesini bisikletle gezme imkânına sahip olacağız. Tur bitimi özel Pekin Ördek menüsünden oluşan akşam yemeğimizi alacağımız restoranımıza gidiyoruz. Yemek bitimi otele transfer. Konaklama Pekin otelimizde.               

Ekstra Akşam yemekli Muhteşem Çin Turu (Cennet Tapınağı+ Hutong turu + Pekin Ördekli Akşam yemeği): 100 $ (kişi başı)

3.Gün: PEKİN // 22 Haziran 2020 Pazartesi

Kahvaltının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimizle Ekstra olarak düzenlencek Öğle yemekli Yazlık Saray ve Çin Seddi turumuza katılabilirler. Kunming Gölü kıyısında yer alan Muhteşem Yazlık Saray Bahçeleri gezildikten sonra dilerseniz uygun fiyata inci alma şansınız da olacak. Gezimizin ardından ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Orta Asya Türklerinin kuzeyden gelen istilalarını engellemek amacı ile milattan önce 220 yılında yapımına başlanan Çin Seddi gezisi yapılacaktır. Bu muazzam yapıyı gezdikten sonra Çin’e özgü inci yetiştiriciliğine tanıklık edeceğimiz İnci Üretim Merkezi’ni ziyaret edeceğiz. Tur bitimi otelimize geri dönüyoruz sonrasında serbest zaman ve geceleme otelimizde.

Ekstra Öğle yemekli Yazlık Saray ve Çin Seddi turu: 90 $ (kişi başı)

4.Gün : PEKİN - XIAN // 23 Haziran 2020 Salı

Sabah otelimizden ayrılıyor tren istasyonuna transfer oluyoruz. Tren ile Çin tarihinin en eski ve en önemli şehirlerinden biri aynı zamanda Çin’in eski başkenti olan Xian’a hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden otelimize check in yapıyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan öğle yemekli Terra Cota turuna katılabilirler. Çin'in ilk imparatoru Shihuan’ın mezarını korumak için yapılmış , 20.YY’da ortaya çıkarılan en önemli arkeolojik kazılardan birisi olan  Terra Cota Savaşçıları olarak bilinen ‘’ Yeraltı Heykel Ordusu’’ müzesini gezeceğiz. “Pişmiş Toprak”  anlamına gelen ‘’ Terra Cota’’ müzesinde  göreceğiniz mezar ve heykeller 1987 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine alınmıştır. Tur bitimi otele transfer ve serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan akşam yemekli Tang Dynasty Show’una katılabilirler. Geceleme otelimizde.

Ekstra Öğle yemekli Terra Cota turu:  90 USD (kişi başı)

Ekstra Akşam yemekli Tang Dynasty Show:  60 USD ( Kişi Başı )

5.Gün : XIAN – HANGZHOU // 24 Haziran 2020 Çarşamba

Kahvaltının ardından Xian şehir turu düzenlenecektir. Şehir turu esnasında Müslüman Mahallesi ve Büyük Cami görülecek olan yerler arasındadır. Gezi ardından Öğle yemeğimizi lokal restaurantta alıp Hangzhou’ya gitmek üzere havalimanına transfer oluyoruz.  Yerel havayollarının Xian – Hangzhou uçuşu ile varışımızın ardından akşam yemeği için yerel restorana transfer. Akşam yemeğinin ardından otelimize check-in işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında yarınki Hangzhou turu için dinlenme ve serbest zaman.  Geceleme otelimizde.


6. GÜN: HANGZHOU - SUZHOU  // 25 Haziran 2020 Perşembe 

 Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Hangzhou şehir turumuza Ünlü Xihu Gölü'nde (Batı Gölü) yapacağımız tekne gezisi ile başlıyoruz. Batı Gölü; şehir merkezinin hemen yakınında yer alan 60 km2 bir alan üzerine kurulu tapınak, bahçe ve mesire alanlarından oluşmaktadır. 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi kapsamına alınan bu dev açık hava parkının, 5,6 kilometrekaresini bölgeye de adını veren Batı Gölü kaplamaktadır. Kendinizi cennette hissedeceksiniz. Tur esnasında yerel restoranda öğle yemeğimizi aldıktan sonra Suzhou’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Suzhou’ya varışımızın ardından Otelimize check-in gerçekleştiriyoruz. Yerel restaurantta akşam yemeğimiz sonrası serbest zaman.  Geceleme otelimizde


7. GÜN: SUZHOU – ŞANGAY // 26 Haziran 2020 Cuma

Kahvaltının ardından İpek cenneti olarak bilinen Suzhou’u gezeceğiz. Şehir güzel taş körüleri, pagodaları, Çin bahçeleri ve İpek endüstrisi ile ünlüdür. 900'lü yıllardan bu yana Çin İpek endüstrisinin en önemli merkezlerinden biri olan Suzhou 2500 yıllık bir tarihe sahiptir. Lingering bahçeleri, golden rooster gezilerimizi sonrası muhteşem manzaralara sahip bir göl ve kanal turumuzu tamamlayacağız. Öğle yemeğimizin ardından Çin'in en büyük şehri ve en önemli limanı olan Şangay’a hareket ediyoruz. Şangay’a varışımızın ardından otelimize check-in gerçekleştiriyoruz. . Geceleme otelimizde. Arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Akrobasi Show’una katılabilirler.

Ekstra Akrobasi Show: 45 USD (kişi başı)

 8. GÜN: ŞANGAY // 27 Haziran 2020 Cumartesi

Kahvaltının ardından kolonyal dönemde inşa edilen binaların, modern gökdelenlerle yan yana sahil boyunca sıralandığı The Bund bölgesini gezip ardından ünlü Nanjing Road caddesini keşfedeceğiz. Sonrasında Fransız mimarisinin bulunduğu Fransız bölgesi ile Asya’nın en yüksek, dünyanın ise en yüksek üçüncü televizyon binası olan Oriental Pearl TV Binasını dışarıdan panoramik olarak göreceğiz. Tur bitimi serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Akşam yemekli Şangay İncileri  (Jade Buddha Tapınağı, Yu Bahçesi  + Huangpu Nehri Tekne) turuna katılabilirler. Shanghai’ın önemli dini yapıtlarından biri olan Jade Buddha  Tapınağı’na (Zümrüt Buda Tapınağı) hareket ediyoruz. Ardından Çin Bahçelerine çok güzel bir örnek olan Yu Garden’a gidiyoruz. Sonrasında Huangpu Nehri Tekne Gezisine gerçekleştireceğiz. Kentin simgesi olan,  13 milyon nüfusa sahip bu büyük metropolün su ihtiyacını karşılayan Huangpu Nehrinde, tekne ile ışıklar altındaki Şangay’ı görecek keyifli vakit geçireceğiz. Akşam yemeğini tur esnasında yerel restoranda aldıktan sonra otelimize transferimiz gerçekleşecek. Geceleme otelimizde.

Ekstra Akşam yemekli Şangay İncileri ( Jade Buddha Tapınağı, Yu Bahçesi  + Huangpu Nehri Tekne Turu) turu:  100 USD (kişi başı)

9. GÜN: ŞANGAY -  ISTANBUL // 28 Haziran 2020 Pazar 

 Kahvaltının ardından otelimizden check out işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Transfer saatine kadar serbest zaman. Arzu edene misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan  Öğle yemekli Asya'nın Venediği Zhujiajiao Turu’na katılabilirler. Geleneksel özelliğini korumuş Çin’in Venedik’i olarak bilinen ‘’Su Köyü’’ Zhujiajiao'’’da geçmişi 1700 sene öncesine dayanan şehrin merkezinde iç içe geçmiş kanallarında tur yaparken geleneksel Çin hayatına yakından tanık olacaksınız. Gezi sırasında öğle yemeğimizi yerel restoranda alıp sonrasında havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. Bilet ve check in işlemleri sonrası İstanbul için hareket edeceğiz. Geceyi uçakta geçiriyoruz.  

Ekstra Öğle yemekli Asya'nın Venediği Zhujiajiao Turu: 95 USD (kişi başı)

10. GÜN: İSTANBUL // 29 Haziran 2020 Pazartesi

Yerel saat ile 05.20’de İstanbul Havalimanı’na varıyoruz. Bir dahaki turumuzda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.475 $ Yerine 435 $

Akşam yemekli  Muhteşem Çin turu 100 $ 

Öğle yemekli Yazlık Saray ve Çin Seddi Turu 90 $ 

Öğle yemekli Terrecota turu 90 $ 

Akşam yemekli Şangay İncileri 100 $ 

Öğle yemekli Asya'nın Venediği Zhujiajiao Turu  95 $


****** Ekstra turlar minimum 20  kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir****

Ekstra tur paketi satışı tur esnasında rehber tarafından yapılacaktır.280 $ Yerine 260 $

Akşam yemekli  Muhteşem Çin turu 100 $

Öğle yemekli Yazlık Saray ve Çin Seddi Turu 90 $

Öğle yemekli Terrecota turu 90 $


****** Ekstra turlar minimum 20  kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir****

Ekstra tur paketi satışı tur esnasında rehber tarafından yapılacaktır.Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk Havayolları Tarifeli seferi ile İstanbul-Pekin / Şangay - İstanbul  gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Yerel havayolları ile Xi’an – Hangzhou tek yön ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Pekin – Xi’an arası ekonomi sınıfı tren bileti
 • Havalimanı vergileri
 • Pekin’de 5* Otelde 3 gece konaklama
 • Xian’da 5* Otelde 1 gece konaklama
 • Hangzhou  4* Otelde 1 gece konaklama
 • Suzhou 4* Otelde 1 Gece konaklama
 • Şangay’da 4* Otelde 2 gece konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Pekin’de 1 gece, Hangzhou da 1 gece, Suzhou’da 1’er  gece olmak üzere toplamda 3 akşam yemeği,
 • Xian’da, Hangzhou’da ve Suzhou’da 1’er  öğle yemeği olmak üzere toplamda 3 adet öğle yemeği,
 • Pekin panoramik şehir turu (Tiananmen meydanı, Yasak şehir)
 • Xian, Hangzhou, Suzhou panoramik şehir turu
 • Şangay şehir turu (Bund bölgesi, Nanjing road, dışarıdan Oriental Pearl TV binası ve Fransız bölgesi)
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
 • Tüm şehirler arası transferler
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler


 • Yurtdışı çıkış fonu ( 50TL )
 • Vize Ücreti (İstanbul için kişi başı 180 USD, İzmir ve Ankara’dan başvuru için ise kişi başı 200 USD)
 • Ekstra turlar
 • Seyahat Sigortası
 • Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri
 • Kişisel harcamalar
 • Fazla bagaj ücretleri
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
Beijing Great Wall Hotel 5* vb. Xian Wyndham Xinxing Hotel 5* vb Hangzhou Holiday Inn Gongshu 4* vb. Suzhou Holiday Inn Taihu Lake 4* vb. Shanghai Ambassador Hotel 4* vb. 12 6 1999 USD 1999 USD 2399 USD 350 USD 1949 USD
Beijing Great Wall Hotel 5* vb. Xian Wyndham Xinxing Hotel 5* vb Hangzhou Holiday Inn Gongshu 4* vb. Suzhou Holiday Inn Taihu Lake 4* vb. Shanghai Ambassador Hotel 4* vb. 12 4 2099 USD 2099 USD 2499 USD 350 USD 2049 USD
Beijing Great Wall Hotel 5* vb. Xian Wyndham Xinxing Hotel 5* vb Hangzhou Holiday Inn Gongshu 4* vb. Suzhou Holiday Inn Taihu Lake 4* vb. Shanghai Ambassador Hotel 4* vb. 12 6 2029 USD 2029 USD 2429 USD 350 USD 1979 USD
Beijing Great Wall Hotel 5* vb. Xian Wyndham Xinxing Hotel 5* vb Hangzhou Holiday Inn Gongshu 4* vb. Suzhou Holiday Inn Taihu Lake 4* vb. Shanghai Ambassador Hotel 4* vb. 12 4 2079 USD 2079 USD 2479 USD 350 USD 2029 USD

1.Ülke Hakkında

Çin

Devasa coğrafyasında muazzam kelimesini hak eden dağlar, ovalar, çöller, nehirler, deniz ve sahilleri barındırır Çin.

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkede; tabiatıyla birlikte devasa şehirler de mevcuttur. Söz konusu Çin olunca ölçek büyük. Buna kadim tarihi, kültürü ve mimarisi de dahil.

İpek Yolu sayesinde bu uzak diyarı Türkler, Araplar ve Avrupalılar, göreceli olarak daha yakından tanımaya başlamışlar. İpeği, kağıdı, barutu, pusulayı keşfeden bu kadim kültürü araştırdıkça, niteliklerinin bunlarla sınırlı olmadığı ve çok zengin olduğu hemen anlaşılır. Konfüçyüs, Laozi, Mozi ve daha nice düşünür ve devlet adamları derin izler bırakmıştır. Çin kültürünü, aynı yazısı gibi, bazen anlamlandırmak zor olabilir; bir bilmece gibi çıkabilir karşımıza, bu da aslında ülkeye yapılan seyahate hoş bir gizem ve merak katar.

Nice krallık ve imparatorluklardan sonra 1912’de cumhuriyete geçilmiş. İç ve dış kaynaklı savaşların neticesinde 1949’da Mao liderliğinde komünizm prensipli Çin Halk Cumhuriyeti kurulmuş. 1992’de başlayıp günümüze dek süren hızlı kalkınma ve şehirleşme hareketi, Çin’in çehresini ve ekonomisini çok değiştirmiş ve bugün, dünyanın üretim merkezi ve en büyük ihracatçısı konumuna getirmiştir.

Yin Yang felsefesinin; Çinliler’in bakış açılarına, inançlarına, hayat felsefelerine etkisi bir gerçektir ve ilginç bir şekilde tarihleriyle de örtüşür. Uzak diyar, gizemli Çin; kendince hoş bir iz ve anlam bırakır.

Gezilecek Yerler

Pekin 

Sekiz yüz yıllık geçmişiyle dünyanın en eski başkentlerinden olan Pekin veya “Beijing”, Yuan Hanedanı’nın kurucusu Kubilay Han tarafından tarihe kazandırılmıştır.

Çin Seddi’ne yakınlığı, Yasak Şehir ve meşhur Tianenmen Meydanı Pekin’i, Çin gezisinin vazgeçilmezi yapıyor.

Xian

Çin’e adını veren, ilk olarak gerçek anlamda Çin birliğini sağlayan hanedanlığın merkezi, İpek Yolu’nun en önemli doğu ucudur.

1974’de tesadüfen keşfedilen iki bin yıllık, gerçek insan boyutundaki binlerce heykel ile tüm dünyanın ilgisini ve merakını çekiyor.

Guilin

Harika bir doğaya sahip Liu Nehri’nin batısında bulunan Guilin, adını hoş kokulu çiçekler açan “Osmanthus” ağacından alıyor.

Sayısız dik yamaçlı karstik tepe ve dağları Guilin'e ayrı bir güzellik katıyor.

Shanghai

Dünyanın üçüncü, Asya’nın en büyük nehiri Jangzi’nin denize dökülme noktasında, onun kolu Huangpu Nehri’nin iki kıyısı boyunca kurulmuş olan Shanghai; İngiliz ve Fransız  kapitülasyon döneminde ön plana çıkıyor.

Bugün, devasa limanıyla dünyanın en büyük megapollerin biri. Çin’in en kozmopolit şehri ve dünyaya açılan en büyük kapısıdır Shanghai.

Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık Çin’e girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda ise kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

- Vize Bilgileri Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Resmi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte turistik seyahatlerde sadece gruplara vize vermektedir. Vize işlemi ortalama 8-10 gün arası sürmekle birlikte grup olarak vize başvurusu yapılması gerekliliğinden dolayı, turun başlangıcına yaklaşık 30 gün kala vize başvurusu yapılacaktır. Bu süreçte başka bir seyahatiniz olmamasına özen göstermenizi rica ederiz.

- Gezi Zamanlaması Çok büyük bir yüzölçümüne sahip Çin’de iklimler bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de genel olarak dört mevsimin görüldüğü bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Ülkede yazlar son derece nemli geçer bu nedenle sıcaklıklar olduğundan fazla hissedilir. İlkbahar ve sonbahar ise ılık havası ile idealdir.

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Pekin uçuş süresi yaklaşık olarak 9 saat 15 dakikadır. İstanbul ile Shanghai arası uçuş süresi ise; 10 saat 10 dakika kadardır.

- Para Birimi Çin’in para birimi Yuan’dır. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

- Saat Dilimi Türkiye ile Çin arasında +6 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Çin’de saat 18.00’dir.

- Yemek Kültürü Çin mutfağı bölgeden bölgeye farklılıklar gösteren son derece zengin bir mutfaktır. Pekin Ördeği, değişik malzemeler ile hazırlanıp soslarla yenen börekler “dumpling”, tatlı hardal sosları, ülke mutfağının karakteristik özellikleridir. Türk mutfağından farklı bir mutfak olduğunu unutmamanızı öneriyoruz.

- Alışveriş Çin tam bir alışveriş cennetidir. Elektronik eşyalardan, tekstile çok geniş bir yelpazede aradığınız her ürünü bulabilirsiniz.

- Sosyal Yaşam

Birinin fotoğrafını çekmeden önce iznini almamız gerekiyor ve havalimanlarında fotoğraf çekmek yasak. Doğal güzellikleri olan ve tarihi yerler fotoğraflanabilir ancak askeri bölgeler ve yapıları, devlet binalarını ve benzer diğer öğeleri fotoğraflamadan önce izin alınması gerekebiliyor. Çin devleti hakkında her zaman saygılı bir şekilde konuşmamız gerekiyor.

2.Ek Bilgiler

SIKÇA SORULAN SORULAR


Sağlık

Çin’e girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

Vize Bilgileri

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Resmi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Tüm (yeşil pasaport da dahil) pasaportlar yeni çipli olmak zorundadır.

Gezi Zamanlaması

Çok büyük bir yüzölçümüne sahip Çin’de iklimler bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de genel olarak dört mevsimin görüldüğü bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Ülkede yazlar son derece nemli geçer bu nedenle sıcaklıklar olduğundan fazla hissedilir. İlkbahar ve sonbahar ise ılık havası ile idealdir.

Uçuş Süreleri

İstanbul - Pekin: 9 saat 15 dakika, Shanghai - İstanbul 12 saat

Para Birimi

Çin’in para birimi Yuan’dır. Yanınıza USD ve bunun da ufak birimlerini almanızı öneriyoruz. 1 USD = yaklaşık 6 Yuan Nepal Rupisi, 1 Euro = yaklaşık 8 Yuan

Saat Dilimi

Türkiye ile Çin arasında 6 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Çin’de saat 18.00’dir.

Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

Kıyafet ve Gerekli

Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Yemek Kültürü

Çin mutfağı bölgeden bölgeye farklılıklar gösteren son derece zengin bir mutfaktır. Pekin Ördeği, değişik malzemeler ile hazırlanıp soslarla yenen börekler “dumpling”, tatlı hardal sosları ülke mutfağının karakteristik özellikleridir. Türk mutfağından farklı bir mutfak olduğunu unutmamanızı öneriyoruz.

Elektrik

Çin’de elektrik 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır Adaptör gerekecektir.

Alışveriş

Çin tam bir alışveriş cennetidir. Elektronik eşyalardan tekstile çok geniş bir yelpazede aradığınız her ürünü bulabilirsiniz.

3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri