Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir


BAŞTAN BAŞA İRAN-31 Ekim - 07 KasımTüm Ekstra Turlar Dahil

1.Gün : İstanbul  – Tahran  

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’de  buluşma. Bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile Tahran’a uçuş. İnişimizi takiben bizi bekleyen özel otobüsümüzle turumuza başlıyoruz. Panoramik Tahran şehir turu sırasında Kaçar ve  Pehlevi Hanedanına ev sahipliği yapmış olan Sabadabat Sarayı’nı gezme imkanı bulacağız .  Tur sonrası otelimize transfer oluyoruz. Geceleme Tahran’da otelinizde.

2.Gün : Tahran – Kaşhan     

Kahvaltı sonrası zengin arkeolojik buluntuların sergilendiği İran Ulusal Müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan, Şahların ikametgahı Gülistan Sarayı geziyoruz.  Gezilerimiz sonrası Kaşhan’a hareket ediyoruz. Kaşhan kentinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri'ni geziyoruz. Ardından otelimize gidiyoruz. Geceleme Kaşhan’da otelimizdedir. 

3.Gün : Kaşhan- İsfahan   

 Kahvaltı sonrası Kaşhan’ın tarihi sokaklarını geziyoruz.  Ardında İran mimarisinin eşsiz örneklerinden Borujerdi Evini görme imkanı buluyoruz.   Gezilerimizden sonra İsfahan'a hareket ediyoruz. Yol üzerinde 1500 yıldır geleneklerini koruyan dağ köyü Abiyaneh'i ziyaret ediyoruz. Sonrasında İsfahan’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışımızı takiben akşam Zayandeh nehri üzerinde bulunan Sio Se Pol ve Khaju Köprüleri köprülerine giderek fotoğraf molası veriyoruz.  Ardından otelimize gidiyoruz. Geceleme İsfahan’da otelimizdedir.

4.Gün: İsfahan   

Kahvaltı sonrası İsfahan'ı gezmeye başlıyoruz. Nakş-ı Cihan'ı Meydanını görüp UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Mescid-i Cuma Camisini,(Ulu Camii) ziyaret ediyoruz. Meydan’da Ali Kapu Sarayı ve Şeyh Lütfullah Camii’ni panoramik olarak görme fırsatı buluyoruz. Ardında Safevi şahı I. Abbas tarafından saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilen Çehel Sutun Sarayı'nı geziyoruz.  Sonrasında Kapalı Çarşıyı geziyoruz. Engin İran edebiyatına plato olmuş İsfahan kenti pazarlarında halıdan telkariye, sedeften gümüşe İran'a özgü el sanatlarını tanıyoruz.  Gezilerimizin ardından Ermeni Mahallesine gidiyoruz.  Vank Katedrali başta olmak üzere bölgedeki kilise ve katedralleri panoramik olarak görme imkanı buluyoruz. Gezimizin ardından otelimize hareket ediyoruz. Geceleme İsfahan’da otelimizdedir.

5.Gün:  İsfahan – Yezd   

Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ve Yezd kentine hareket ediyoruz. Muhteşem Zagros Dağları manzarası eşliğinde İran bozkırında yapacağımız yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuz sırasında yol üstünde panoramik olarak  Kerpiç-Buz Evi’ni, göreceğiz. Gezimizin ardından Yezd’e doğru yolumuza devam ediyoruz.  Otantik kentte panoramik şehir turumuzda, Ateş Tapınağı, Sessizlik Kulesi, Emir Çakmak Zaviyesi, daracık sokakları, kerpiç ve taş mimarisiyle eski kent sokakları yürüyüş turu yapıyoruz. Geceleme Yezd'de otelimizde.

6.Gün : Yezd – Şiraz   

Sabah erken kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz ve Şiraz’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pasargad Kenti  'nde Büyük Kiros'un mezarını görüyor, panoramik antik kent gezimizi otobüsümüzle yapıyoruz. Ardından yolumuza devam ediyoruz ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan antik kent Persepolis'i, Persepolis Müzesi'ni ve kral mezarları Nakş-ı Rüstem arkeolojik alanlarını geziyoruz. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur ve Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Ardından Şiraz’a yolumuza devam ediyoruz. Geceleme Şiraz’da otelimizde.

7.Gün  : Şiraz   

Sabah kahvaltının ardından  panoramik Şiraz şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. Şiraz bulunduğu bölgenin en önemli ticaret ve turizm kentidir. Tarihte Pers İmparatorluğu’nun başkenti olduğu için bünyesinde bir çok tarihi eser ve mekan barındırmaktadır. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Kerim Han KalesiNarenjestan Bahçesi, Vekil Camii ve Nasır el Mülk görülecek yerler arasındadır. Huzurlu bahçe şair Hafız Mozolesi ziyaretinde Pers Kahvesi'nde İran edebiyatından örnekler dinleyerek gezimizi tamamlıyoruz. Ardından otelimize transfer.  Dinlenmenin ardından saat 22:40 civarında çıkış yapıyoruz ve havalimanına transfer oluyoruz.

8.Gün  : Şiraz – İstanbul   

Bilet ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuş. Bir sonraki turumuzda görüşmek ümidiyle…

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • THY’nın tarifeli seferi ile İstanbul – Tahran gidiş ve Şiraz -İstanbul dönüş ekonomi sınıfı  uçak biletleri
 • Havalimanı vergileri
 • 4-5* otellerde 7 gece konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Özel araçlarla Havalimanı – Otel – Havalimanı transferleri
 • Şehirlerarası  tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm şehir turları ve giriş ücretleri
 • Türkçe rehberlik hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu              
 • Kişisel harcamalar
 • Seyahat Sigortası
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
4* İstiklal Otel vb , Tahran 4* Negareshtan Otel vb, Kashan 4* Piroozy Otel vb, İsfahan 5* Safaiye Otel vb , Yezd 4* Elysee Otel vb, Şiraz 12 4 849 EUR 849 EUR 1099 EUR 200 EUR 829 EUR
4* İstiklal Otel vb , Tahran 4* Negareshtan Otel vb, Kashan 4* Piroozy Otel vb, İsfahan 5* Safaiye Otel vb , Yezd 4* Elysee Otel vb, Şiraz 12 10 879 EUR 879 EUR 1129 EUR 200 EUR 859 EUR
4* İstiklal Otel vb , Tahran 4* Negareshtan Otel vb, Kashan 4* Piroozy Otel vb, İsfahan 5* Safaiye Otel vb , Yezd 4* Elysee Otel vb, Şiraz 12 10 899 EUR 899 EUR 1149 EUR 200 EUR 879 EUR

1.Ülke Hakkında

Iran

Kadim kültürü, farklı dönemlerden kalma zengin tarihi eserleri, yapıları ve anıtları, benzersiz doğası, cana yakın halkı ve Türkiye'ye benzer yaşam tarzı ile dünyanın en uzak egzotik bölgelerinden beklenmeyecek seyahat tecrübeleri sunuyor İran.

Eski dünyada bilinen yazılı tarih boyunca hiç yer değiştirmemiş tek kültür olma özelliğini günümüze kadar taşımayı başarmış olan İran’da; Akhameniş Krallığı’ndan Büyük Selçuklu İmparatorluğu’na birçok büyük devletin, Persler, Azeriler ve Türkler gibi halkların kültür birikimi birbiri ile harmanlanmış.

Başkent Tahran, Azeri nüfusun yoğun olduğu Tebriz, kutsal kabul edilen Qum, rüzgar kuleleri, mimarisi ve tatlıları ile ünlü sürreal şehir Yezd, dünyanın en güzel meydanı olarak kabul edilen Nakş-ı Cihan Meydanı’na ev sahipliği yapan İsfahan, Antik Pers İmparatorluğu’nun başkenti Persepolis, cami ve türbeleri ile Şiraz gezilebilecek ender güzellikteki mekanlardan sadece birkaçıdır.

İran’ın zenginliklerini, güzelliklerini, kültürünü anlatmaya kitaplar yetmez. Giden geri dönmek istemez, dönen tekrar İran’a gideceği günleri iple çeker. Dünya kültür tarihinin en değerli kilometre taşlarından biri olan yakın komşu İran; kültürle ve doğayla içiçe harika bir yolculuk vadediyor.

Gezilecek Yerler

Tahran

1796 yılında Qajar Hanedanı döneminde İran İmparatorluğu’nun başkenti Şiraz’dan Tahran’a taşınıyor ve o dönemde surlarla çevrili bir kale şehriyken, günümüzde yaklaşık on beş milyon nüfusu ile İran’ın en büyük metropolü olma özelliğini koruyor.

Tahran’da çok sayıda saray, müze ve anıt bulunuyor. Qajar Hanedanı döneminin ihtişamını yansıtan Golestan Sarayı Pers mimari geleneği ile Avrupa etkilerini özgün bir şekilde sentezliyor. Pehlevi şahları şehir dışında mutena bir bölge olan Shemiran’da yazlık ve kışlık saraylar yaptırmışlar. İmam Humeyni İran Devriminden sonra Tahran’a yerleştiği dönemde bu bölgede yaşamış. 

Pers halılarının sergilendiği Halı Müzesi, İmparatorluk Mücevherleri Koleksiyonu ve Milli Müze kaçırılmaması gereken kültür ve ihtişam durakları arasında. 

1971 yılında Pers İmparatorluk tarihinin 2500 yıllık geçmişini kutlamak üzere inşa edilen Azadi Kulesi, 435m. yüksekliği ile dünyanın yedinci en yüksek yapısı olan Milad Kulesi ve 2014 yılında bitirilen Tabiat Köprüsü şehrin modern eserleri arasında dikkat çekiyor. 

Yezd

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak gösterilen Yezd’te dört bin yıl öncesine kadar tarihlenen yaşam izleri görülmüş. Burası İran’ın İslamiyet’ten önceki dini olan Zerdüşt dininin de doğduğu yer olarak biliniyor. 

Yezd, çöl ortasında kurulmuş bir kent. Burada yaşayan halk bahçeler ve çiçekler ile bezeyerek yaşam alanlarını çölden uzak adeta bir vaha gibi yeşil ve renkli kılmaya çalışmışlar. Sıcak iklime karşı serinleme amaçlı geliştirdikleri rüzgar kuleleri bugün de hala ayakta ve kullanılmaya devam ediyor.

Şehir dışında hemen dikkat çeken Sessizlik Kuleleri Zerdüşt dinine inananlar tarafından ölülerinin bırakıldığı yerler. Ölülerini toprağı kirletmemek için defnetmeyi, havayı kirletmemek için yakmayı, suyu kirletmemek için denize, nehre atmayı reddeden Zerdüştiler böyle bir çözüm bulmuşlar.

Şehir merkezinde ise Ateşkadeh diye bilinen oldukça yeni bir Ateş Tapınağı bulunuyor. Tapınak girişinde görülen kanatları açık kartal figürü Zerdüştilerin insanlığın yükselişini sembolize eden Furuhar ismindeki sembolüdür ve hemen altında Zerdüştler’in üç ana prensibi olan “İyilik düşünmek, iyilik yapmak, iyilik söylemek” yazılıdır. Eski ateş tapınağının yerinde 14.yüzyılda inşa edilmiş olan Rükneddin Mescid-i Camii 77m. yüksekliğindeki minareleri ile dikkat çekiyor.

Şiraz

Geçmişte Safavi ve Zand Hanedanları’nın, günümüzde ise İran’ın kadim halkı Persler’in anayurdu Fars ilinin başkenti olan Şiraz; şairleri, sarayları, köprüleri, camileri ve Pers bahçeleriyle dünyaca ünlü bir kültür, sanat ve turizm merkezi.

Görülmesi gereken en önemli tarihi eserler Zand Hanedanı döneminde inşa edilen ve günümüzde de halen şehrin ana eksenini oluşturan Zand Bulvarı’nın iki yanında bulunuyor. Bu cadde ilk olarak Şiraz’a gelen kervanları güllerle bezeli bir park ile karşılamak amacıyla inşa edilen Pers Bahçesi’nin ana ekseni olarak oluşturulmuş. Çevrede büyük şehirlerin olmaması nedeni ile yoğun göç alan Şiraz zamanla büyürken deve kervanlarının geçtiği bu yol da geniş bir bulvara dönüşmüş.

Geleneksel Pers bahçeleri, suyun az olduğu dönemlerde İran, Özbekistan ve Hindistan gibi ülkelerde bir prestij ve ihtişam sembolüne dönüşmüş. Bu bahçelerin İran’daki en güzel örneklerinden biri Şiraz’da bulunan İrem Bahçeleri. Bölgeye özgü servi naz ağaçları, lavanta çiçekleri ve su sesi eşliğinde gezebileceğiniz bahçenin içinde 19.yüzyılda yapılmış olan saray da dış cephesini süsleyen çiniler ile dikkat çekiyor.

14.yüzyılın en tanınmış şairlerinden Hafız’ın 18.yüzyılda ihtişamlı bir biçimde yenilenen türbesi Hafıziye, toplam alanı dört bin metrekareye yayılan Kerim Han Kalesi, şehrin en büyük kapalı çarşısı olan Vekil Pazarı da görülmeye değer diğer önemli yerler. 

İsfahan

Safevi Hanedanı döneminde Şah Abbas, İsfahan'ı başkent ilan etmiş ve şehri dönemin sanat geleneklerini yansıtan en güzel eserler ile donatmış. Öyle ki gezginler “İsfahan dünyanın yarısıdır.” sözlerini buranın ihtişamını ifade etmeye layık görmüşler. 

Geniş bulvarları, meydanları, camileri ve medreseleri ile İsfahan; İran kültürünün en güzel şekilde yaşanabileceği şehirlerden biri. Çok iyi korunmuş ve restore edilmiş olan tarihi eserleri Unesco Kültür Mirası tarafından da koruma altında. 

İsfahan adeta İran’ın Floransa’sı gibi. Her köşe başında karşımıza farklı bir eser çıkıyor. Şah Meydanı ya da İmam Meydanı olarak da bilinen Nakş-ı Cihan Meydanı, İmam Camii, Şeyh Lütfullah Camii, Jolfa bölgesinde bulunan Vank Katedrali, Chehel Sotoun (Kırk Sütun) Sarayı ve Bazar Bozorg (Büyük Çarşı) bunlardan sadece birkaçı.

Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık İran'a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

- Vize Bilgileri Türk vatandaşları, İran'a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaftır.

- Gezi Zamanlaması İran genel olarak yılın her dönemi ziyaret edilebilecek bir ülkedir.

- Uçuş Süreleri İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Tahran arası uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat 10 dakikadır. İstanbul - Şiraz arası 4 saat 30 dakika, İstanbul - İsfahan arası uçuşlar 3 saat 55 dakika sürmektedir.

- Para Birimi İran'ın para birimi İran Riyali'dir (IRR). Seyahatiniz için yanınıza Euro veya USD alarak, ülkedeki döviz bürolarında yerel parabirimini temin edebilirsiniz.

- Saat Dilimi Türkiye ile İran arasında +1 saat 30 dakika fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, İran'da saat 13:30’dur.

- Telefon Kullanımı Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont ya da hırka almanızı öneririz. Sentetik olmayan ve pamuklu kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

- Yemek Kültürü Türk damak tadına, özellikle Güneydoğu mutfağına son derece benzer bir yemek kültürüne sahiptir. Sofralardan pirinç pilavı ve et yemekleri eksik olmaz.

- Elektrik Elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır

- Alışveriş

İran'da alışveriş olanağı hayli geniştir. Ülkeden cam, seramik, ipek, antika ve el işi birçok ürün alınabilir.

- Sosyal Yaşam

Turistler ve Müslüman olmayanlar da dahil bütün kadınlar İran’da İslami hicap kurallarına göre örtünmek zorunda. Ama İslami hicap, kimilerinin zannettiği gibi çarşaf giymek anlamına gelmiyor. Bir başörtüsü takmak ve vücut hatlarını belli etmeyen şeyler giymek yeterli. Uzun bir etek, şalvar ya da üzerinde tunik olmak şartıyla pantolon giyebilirsiniz. Başörtünüzü de sıkı sıkıya bağlamak zorunda değilsiniz.

Şehir içi toplu taşıma otobüslerinde ön kapıdan erkekler ve orta kapıdan kadınlar biniyor. Duraklarda ise demirden yapılmış turnikeler var ve kadınlar ile erkekler ayrı sıraya giriyorlar. Otobüslerin içinde de yine kadın ve erkekleri ayıran bir demir var.

Cuma günleri resmi tatil ve her yer kapalı.

Alkol satıcı İran’ın pek çok bölgesinde yasak.

Iran hükümetini eleştiren konuşmalardan uzak durmakta fayda var ve herhangi bir dini yapıya girmeden önce mutlaka sorulması gerekiyor çünkü bazı yerlere Müslüman olmayanların girmesi yasaklanmış durumda.

2.Ek Bilgiler

SIKÇA SORULAN SORULAR


Sağlık

İran’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Seyahatimiz boyunca bulunacagimiz bolgeler, sitma ve sari humma riski tasimayan bolgelerdir. Herhangi bir ilac kullanmaniz tavsiye edilmemektedir

Vize Bilgileri

İran; Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Uçuş Süreleri

İstanbul - Tahran: 3 saat 10 dakika Şiraz - İstanbul: 4 saat 10 dakika

Para Birimi

İran’nın para birimi Riyal’dir (IRR). 1 USD yaklaşık 42000 IRR, 1 Euro ise yaklaşık 46000 IRR’dır.

Saat Dilimi

Türkiye ile İran arasında 30 dk fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12:00 iken İran’da 12:30’dur.

Telefon Kullanımı

Uluslararası otomatik telefon görüşme olanağı mevcuttur. Sadece İsrail ile telefon bağlantısı yoktur. Türkiye ile bir dakikalık görüşme ücreti 8.000 Riyal'dir. Hafta sonları ve geceleri indirimli arama uygulaması yoktur. Şehir içindeki telefon kulübelerinden uluslararası görüşme imkanı bulunmamaktadır.

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolay giyip çıkarabileceğiniz mevsim sıcaklıklarına uygun kıyafetler almanızı öneririz. Kadınların, İran'da sokak, park, çarşı, lokanta, vs. gibi kamuya açık yerlerde başörtüsü örtmeleri; vücut hatlarını belli etmeyen kıyafetler giymesi gerekmektedir.  

Yemek Kültürü

Çarşıda kaliteli sebze, meyve, et, süt ve mamulleri bol miktarda temin edilebilmektedir. İran'da alkollü içki tüketimi ve satışı yasaktır.Lokantalarda, İran'a özgü olarak ise çorbalar, cüce kebap (tavuk), berg kebap (et), kubide (köfte) yenebilir; kebaplar genellikle çok çeşitli pilavlarla beraber servis edilir. Gelişmiş bir yerel fast food ağı da bulunmaktadır.

Elektrik

İran’da elektrik 220 volttur ve C ve F tipi üçlü yuvarlak kalın prizler kullanılmaktadır. Prizlerin örnekleri http://www.iec.ch/worldplugs/typeC.htm sitesinden görülebilir.

Alışveriş

Tahran'daki alışveriş merkezlerinde birçok ürün rahatlıkla bulunabilmektedir. İthal mallar daha pahalıdır. Alışverişte pazarlık usulü geçerlidir ve sıkça rastlanabilen taklit mallara karşı dikkatli olunmalıdır. Özellikle kıymetli taşların her zaman gerçek olmama riski mevcuttur. Alışverişe tercihen Farsça bilen bir kişiyle gidilmesinde yarar vardır.

3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri